Zwiedzamy Poznań linią autobusową 191

Autobus linia 191

Osoby codziennie dojeżdżające do pracy różnymi liniami autobusowymi traktują to jako długą, nudną i żmudną przeprawę przez miasto. W myśl przysłowia „cudze chwalicie, swego nie znacie” zapraszam na wycieczkę po Poznaniu linią autobusową nr 191 – dawniej 91. Zobaczymy, czy jazda komunikacją miejską może być interesująca, a dla osób okazyjnie przebywających w Poznaniu, artykuł może stanowić przewodnik po obiektach znajdujących się na trasie wyżej wymienionego numeru. No to jedziemy.

Linia autobusowa 191

Nasza trasę zaczniemy, zupełnie losowo, od przystanku Osiedle Sobieskiego w kierunku Osiedla Kopernika. Jest to pętla autobusowa, z której ruszają pojazdy komunikacji miejskiej, dzięki którym dotrzemy w każdy zakamarek Poznania. Piszę tutaj zarówno o autobusach jak i tramwajach. To tutaj zaczynają i kończą swój kurs linie tramwajowe tak zwanej Pestki. Z tego przystanku odjeżdżają także autobusy, dzięki którym dojedziemy na przykład do Suchego Lasu czy Murowanej Gośliny. A co z ciekawymi obiektami znajdującymi się wokół przystanku? W niedalekiej odległości znajduje się kampus Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Dla osób lubiących spacery, to doskonała lokalizacja do miłego spędzenia czasu w otaczającym nas lesie.

Jedziemy dalej. Przystanek Szymanowskiego to miejsce w którym przesiądziemy się na autobusy 151 , 174 , 185 , 188 , 198 , 235. W pobliżu znajduje się market Tesco, w którym kupimy praktycznie wszystko. Kolejne przystanki Opieńskiego, Os. Batorego I, Batorego II i Strugarka mogą być dla nas punktem, z którego udamy się do pięknego lasu ciągnącego się wzdłuż ulicy. Doskonałe miejsce na wypoczynek, siłownia zewnętrzna i spokój czyni to miejsce idealnym na spacery, aktywność fizyczną czy spacer z psem. Po prawej stronie znajduje się pływalnia.
Przystanek Stoińskiego znajdujący się na głównym skrzyżowaniu, pozwala na przesiadkę na autobusy linii 185, a po przejściu na drugą stronę na 151, 187i 234. Atrakcje? W okolicy nie znajdziemy większych atrakcji, a przystanek Stoińskiego to ostatni gwizdek, aby wysiać i skorzystać z wyżej wymienionego lasu.

Jadąc dalej zatrzymujemy się na przystanku Sarmacka i Umultowska, rozpoczynającego ciąg winogradzkich osiedli – Osiedla Zwycięstwa i Osiedla Wichrowe Wzgórze. Dodatkowo, z przystanku Umultowska możemy spacerem dojść do Centrum Handlowego Poznań Plaza. Kolejne przystanki to Połabska SAM i Połabska. Ten drugi to początek Osiedla Przyjaźni, a dla spacerowiczów to doskonałe miejsce na zaczerpnięcie świeżego powietrza. Przystanek ten to ostatni gwizdek, aby przesiąść się na autobus linii 174 jadący na dzielnicę Rataje– musimy w tym celu przejść na drugą stronę ulicy. Na przystanku Połabska i Os. Zwycięstwa możemy przesiąść się na autobusy linii 170 , 171 , 178 , 183 , 235 , 322. Dodatkowo, po drugiej stronie znajduje się sklep Kaufland.

Aleje Solidarności to jeden z najbardziej uczęszczanych przystanków na trasie linii autobusowej 191. Możemy przesiąść się z niego na tramwaje jadące linią PST – pestki. W okolicy przystanku znajduje się osiedle Powstańców Warszawy, Galeria Handlowa Pestka i Plaza. Na tym przystanku żegnamy osiedle Zwycięstwa i osiedle Przyjaźni.

Teraz siadamy wygodnie, ponieważ mijamy mniej uczęszczane przystanki – Os. Winiary, Witosa Wiadukt i Witosa Kładka. Znajdują się one wzdłuż ulicy Niestachowskiej, a w ich okolicy możemy na przykład pojeździć na rowerze.
Wojska Polskiego. Kolejny ważny przystanek znajdujący się na jednym z głównych skrzyżowań. W jego okolicy znajduje się Jezioro Rusałka, stadion Olimpia, las i park Sołacki. Z każdej z tych atrakcji – tylko od innej strony – skorzystamy także wysiadając dalej – na przystanku Niestachowska.

Kolejny przystanek to Żeromskiego. Jest on doskonałym startem dla osób chcących dojechać do miasta. Wsiadając w tramwaj i przemierzając dzielnicę Jeżyce, dostaniemy się wprost na Most Teatralny.

Kolejny przystanek – Ogrody. Tutaj powinniśmy zatrzymać się na dłużej, ale mamy tylko 40 minut na przemierzenie całej trasy linii autobusowej 191. Na tym przystanku wysiądą osoby chcące przesiąść się na linie autobusowe prowadzące na dzielnice Smochowice, ale nie tylko. Dodatkowe linie zawiozą nas do Tarnowa Podgórnego, Przeźmierowa, Sadów, Skórzewa, Dąbrówki i wielu innych miejscowości graniczących z Poznaniem. Nie zapomnijcie o Ogrodzie Botanicznym. Dla osób lubiących spacer to ostatnia szansa na skorzystanie z jeziora Rusałka.
Szpitalna, Swoboda, Bukowska i Ognik to przystanki z których udamy się na ogródki działkowe, skorzystamy z zakupów w Centrum Handlowym King Cross lub skorzystamy z transportu udającego się na Ławice.

Ulica Rycerska i Marszałkowska to przystanki z których korzystają osoby pracujące w pobliskich biurowcach, ale i mieszkańcy pobliskich osiedli.

Poznańska drużyna o której słyszał każdy Polak to Lech Poznań i to właśnie teraz mamy okazję wysiąść aby podziwiać wspaniały obiekt, na którym odbywają się mecze Ekstraklasy. Przystanek Stadion Miejski to miejsce z którego dojdziemy na stadion, ale także przesiądziemy się na tramwaje jadące do centrum lub na Junikowo. W okresie zimowym obok stadionu, czynne jest także lodowisko. Dla osób lubiących długie spacery, interesującą opcją może być spacer po lasku marcelińskim. Ostatnie dwa przystanki to ulica Jugosłowiańska i osiedle Kopernika. Wysiadamy. Możemy udać się do parku znajdującego się na osiedlu, którego nazwę nosi przystanek końcowy.

Trasa zajęła nieco ponad 40 minut i była bardzo wygodna a to dzięki nowoczesnej komunikacji miejskiej. Wkrótce wsiądziemy w kolejną linię autobusową i zwiedzimy Poznań od innej strony.

A Wy jakimi liniami autobusowymi jeździcie? A może macie pomysły co jeszcze można zwiedzić przemierzając miasto Poznań linią autobusową 191? Koniecznie napiszcie w komentarzu na stronie lub Facebooku.

Przebieg linii autobusowe 191 zobaczyć można na kanale YT: Autobusem przez Poznań

Dodaj komentarz